Český lakros

se hraje ve Strážnici od prosince roku 2009, kdy se uskutečnily 2 tréninky a posléze pravidelně od ledna 2010, kdy už jsme se scházeli každých 14 dní ve velké tělocvičně. Na jaro následovalo přemístění na travnaté hřiště ZŠ Školní, kde trénujeme až do teď. Jsme vedeni pod Orelskou jednotou Strážnice, která nás podporuje. Účastnili jsme se již několika turnajů (Tvarůžkový pohár, Heřmaničky, Mikulov..) a nikde jsme neskončili poslední, což je pro naše začátky velký úspěch.

Lakrosky máme již několik let v oddílu Scarabeus, kde jsme s nimi přišli poprvé do styku. Rádi bychom nabídli tento sport také dalším zájemcům.

Naší vizí bylo hrát 2. moravskou ligu, což se nám povedlo. V naší první sezoně (2010/2011) jsme vybojovali 1. místo a postoupili tak do 1.ligy.

Reakcí na náš úspěch bylo vytvoření druhého týmu, který nastoupil v sezoně 2011/2012 do 2.MLL. Měli jsme tedy zastoupení v obou ligách. Nakonec se v této sezoně neudálo žádné překvapení a Šohajé A skončili na posledním místě 1.ligy, což znamenalo sestup. Věříme, že v nadcházející sezoně dokážeme  opět vybojovat 1. místo a vrátit se do nejvyšší moravské ligy.

V průběhu roku se chceme účastnit turnajů po celé republice.

Pravidla české varianty lakrosu jsou zde.

LAXu zdar a vám též!

Tréninky a nábor

Můžete navštívit naše lakrosové tréninky, které bývají za tělocvičnou ZŠ Školní anebo přes zimu v Orelské tělocvičně. Info o tréninku bývá ve Vzkazech nebo Akcích. Lakrosky na půjčení máme (pokud nepřijde extrémní počet zájemců:). Další podmínkou trvalého navštěvování tréninků pak je rozhodnutí trenéra a podání přihlášky do Orla.

 

Více info přes email či osobně.

 

Historie lakrosu

Vlastí lakrosu je severní Amerika, kde tuto hru hráli již před několika sty lety indiáni z oblasti Velkých jezer. Říkali jí "bagattaway", což v překladu znamená "malý bratr války" a řešily se při ní spory bez krveprolití. Jméno "lacrosse" začali používat francouzští misionáři, kterým lakrosová hůl připomínala tvarem biskupskou berlu. Společným rysem všech odrůd lakrosu je to, že cílem je dopravit malý míček (velikosti přibližně tenisového míčku) do soupeřovy branky hájené brankařem. Míček hráči nosí, nahrávají a chytají za pomoci jakési kapsy na konci lakrosové hole. Jednotlivé varianty hry se liší velikostí hrací plochy, počtem hráčů, velikostí branek a hlavně povolenými způsoby bránění soupeře.

Naše varianta je Český lakros, ve kterém se hrají oficiálně 3 pražské a 2 moravské ligy.

Orel Strážnice